Sąd Rejonowy w Oławie w Strzelinie

sad strzelinMinister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, Jarosław Gowin 5 października 2012 r. podpisał bardzo ważne rozporządzenie, które znacząco uderzy w funkcjonowanie sądu w Strzelinie. W związku ze zmianami 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Co te zmiany będą oznaczać dla mieszkańców powiatu, gdzie załatwimy sprawy, które dotychczas prowadził Sąd Rejonowy w Strzelinie?

Od 1 stycznia 2013 roku przestanie istnieć 79 sądów rejonowych. Dotyczy to również Sądu Rejonowego w Strzelinie. Decyzja ministra znacząco podzieliła koalicję rządzącą. Jednym z głównych krytyków jest Waldemar Pawlak. Sądy o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostaną przekształcone w wydziały zamiejscowe: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Według prezes Sądu Rejonowego w Strzelinie Iwony Łabęckiej rozporządzenie ministra w początkowej fazie nie przyniesie negatywnych skutków w funkcjonowaniu sądów. – Cztery wydziały, które powstaną będą funkcjonowały w dotychczasowym budynku Sądu Rejonowego w Strzelinie – mówi Łabęcka i jak dodaje dla mieszkańców Strzelina nie zmieni się wiele, przynajmniej na początku. Jednostką, której wydziały będą podlegać od 1 stycznia 2013 roku będzie Sąd Rejonowy w Oławie i by załatwić wiele spraw mieszkańcy powiaty strzelińskiego będą musieli się udać właśnie tam. – Na dłuższą metę zmiany będą jednak odczuwalne. Skutkiem zniesienia sądów będzie trudniejszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla mieszkańców. Wydziały zamiejscowe nie będą bowiem samodzielnymi jednostkami, co znacznie utrudni ludziom dostęp do prezesów sądów, do ich oddziałów administracyjnych i finansowych. W celu załatwienia licznych spraw lub złożenia skargi będzie trzeba jechać do Sądu Rejonowego w Oławie – mówi prezes sądu w Strzelinie.

Jak podkreślają pomysłodawcy i zwolennicy rozporządzenia po jego wprowadzeniu zmieni się tylko nazwa, bo zniesiony sąd będzie wydziałem zamiejscowym większego sądu rejonowego. Reorganizacja ma umożliwić prezesowi sądu rejonowego sprawniejsze zarządzanie pracą podległych mu sędziów i jeśli zajdzie konieczność skierowania ich do orzekania w innych wydziałach, w których np. występują braki kadrowe. Jak uczy doświadczenie teoria ma niewiele wspólnego z praktyką, zobaczymy i ocenimy na własnej skórze czy zmiany wyjdą mieszkańcom powiatu strzelińskiego na korzyść. Chyba, że w ogóle do zniesienia sądów nie dojdzie, bo przeciwnicy rozporządzenia chcą proponować jego uchylenie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsza jedynka

Galerie zdjęć

Bal studniówkowy w Ludowie Polskim

Bal studniówkowy w Ludowie...

Przyszli maturzyści z trzech klas technikum i jednej liceum Zespołu Szkół...

Roztańczony powiat strzeliński, galeria zdjęć

Roztańczony powiat...

Ponad 140 par z 46 klubów tanecznych w całej Polsce rywalizowało...

Otwarcie Orlika przy SP 4

Otwarcie Orlika przy SP 4

Drugi w Strzelinie kompleks boisk Orlik 2012 został otwarty 6 grudnia 2011...